فروش شن و ماسه

با توجه به ناوگان حمل و نقل قوی این مجموعه آمادگی کامل خود را در جهت تأمین مصالح مورد نیاز پروژه های بزرگ و کوچک به صورت کامیونی، خاوری و غیره اعلام می دارد.

blank
blank

آشنایی با شن و ماسه

شن و ماسه به عنوان یک ماده دانه ای کاربردهای زیادی دارد که عمده ترین آنها در ساخت بتن است. این یک منبع غیر قابل تجدید است.

ماسه 

ماسه یک ماده جامد دانه ای است که از ذرات کوچک ناشی از تجزیه مواد معدنی (اصلاً سنگ) یا آلی (پوسته، اسکلت مرجانی و غیره) تشکیل شده است که اندازه آن بین 0.063 میلی متر (سیلت) تا 2 میلی متر (شن) است. با توجه به تعریف مواد دانه ای در زمین شناسی1. ترکیب آن می تواند تا 180 ماده معدنی مختلف (کوارتز، میکا، فلدسپات و غیره) و همچنین بقایای سنگ آهک را آشکار کند.

ویژگی های فیزیکوشیمیایی

یک ذره منفرد را دانه شن می نامند. ماسه ها به لطف گرانولومتری (اندازه دانه ها) شناسایی می شوند. شن و ماسه با توانایی آن در جریان مشخص می شود. هرچه دانه ها گردتر باشند، شن و ماسه راحت تر جریان می یابد. شن و ماسه مصنوعی که از برش یا خرد کردن مکانیکی سنگ ها به دست می آید، عمدتاً از دانه هایی با پوسیدگی مشخص تشکیل شده است. ما همچنین می توانیم شن و ماسه ای را که توسط باد منتقل شده است را از ماسه ای که توسط آب منتقل می شود متمایز کنیم. اولی گردتر، کروی است،

در حالی که دومی بیضی‌تر است. علاوه بر این، ماسه بادی نسبت به شن های رودخانه ای یا دریایی که گفته می شود “بلانت-براق” است، دیافانی کسل کننده تری دارد. ظاهر سطح دانه ماسه بادی به دلیل ضربه های متعددی است که ماسه در طول جابجایی خود متحمل می شود.

ماسه اغلب محصول تجزیه سنگ ها در اثر فرسایش است. متداول ترین اجزای آن کوارتز است که کمترین تغییر پذیری گرانیت را تشکیل می دهد و همچنین میکاها و فلدسپات ها.

blank
blank

رنگ های شن و ماسه

می تواند چندین رنگ داشته باشد. بسته به ماهیت ذرات شنی (مواد معدنی) از سنگ منشا:

 • سیاه (به عنوان مثال: شن و ماسه از سنگ های آتشفشانی)؛
 • سفید (به عنوان مثال: ماسه های سفید، تپه های شنی از گچ خالص، ماسه صدفی غنی شده با بقایای پوسته خاص، ماسه های غنی از کوارتز فرسوده و میکاهای سفید).
 • گارنت (مثال: ساحل Groix متشکل از گارنت ها، مواد معدنی غنی و فراوان در سنگ منشا این جزیره)؛
 • رز (سواحل ساحل گرانیت صورتی). تنوع بسیار زیاد ناشی از حدود 180 ماده معدنی مختلف است که در ماسه ها از 4900 گونه شناخته شده و توصیف شده توسط کانی شناسان کشف شده است.
 • بسته به نوع و مقدار رنگدانه هایی که ذرات شنی را می پوشانند (اکسید آهن…) رنگ زرد و زنگ زده ای به خود می گیرد.
blank

چگالی ماسه خشک بسته به اندازه دانه و ترکیب آن از 1.7 تا 1.9 کیلوگرم در لیتر (به طور متوسط 1850 کیلوگرم در متر مکعب) متغیر است.

 

ماسه شهریار :

 • در رسوب شناسی و زمین شناسی اصطلاح شن برای نشان دادن یک کلاس اندازه ذرات دقیق استفاده می شود و بنابراین می تواند به عنوان اصطلاحی برای تعریف یک بعد استفاده شود. ذرات کوچکتر از ماسه در دسته سیلت یا خاک رس قرار می‌گیرند، در حالی که ذرات بزرگتر به عنوان سنگریزه یا بلوک شناخته می‌شوند. محدودیت‌های ابعادی ماسه با توجه به ویژگی‌های هیدرودینامیکی کلاس‌ها و ماهیت عامل انتقال، که معمولاً آب است، تعریف می‌شوند، اما تقریباً با ابعادی که کانی‌های تشکیل‌دهنده یک سنگ در آن تجزیه می‌شوند، مطابقت دارد. تحت فرآیندهای تغییر مکانیکی قرار می گیرند.

ماسه های سفید روشن :

 • ماسه های سفید روشن عمدتاً از سنگ آهک، کوارتز، کربنات کلسیم و بقایای آلی پوسته ها تشکیل شده اند. آنها در مناطق ساحلی گرمسیری و نیمه گرمسیری یافت می شوند. معروف ترین تپه های شنی گچی یادبود ملی وایت سندز در نیومکزیکو است. سفیدترین ساحل جهان، طبق کتاب رکوردهای گینس، دهکده کوچک ساحلی هیامز در استرالیا است.

حمل مصالح :

 • حمل و نقل مواد و مصالح نیاز به مهارت های فنی و رویکرد تخصصی دارد. به همین دلیل، وسایل نقلیه ویژه ای مانند نیمه تریلر با نگهدارنده سیم پیچ، کامیون های کوچک مفصلی، نیمه تریلرهای سبک، صفحات فولادی، خطوط جداشونده جلو و موارد دیگر برای حمل استفاده میشود.

قلوه :

 • سنگریزه هایی که ممکن است قاطی شن و ماسه باشن قلوه هستن.
  بازیابی ریزدانه های ارزشمند در تولید شن و ماسه و مصالح باعث به دست اوردن قلوه میشود.

ماسه سنگی :

 • ماسه سنگی رسوبی است که از فرسایش سنگ های دیگر از همین نوع سرچشمه می گیرد. این نمونه ای از سنگ دانه ای است، زیرا از قطعات سنگی بسیار ریز تشکیل شده است که معمولاً بین 63 میکرومتر تا 2 میلی متر است.

ماسه شکسته :

 • اصطلاح شن و ماسه خرد شده برای سنگدانه های تولید شده مصنوعی با اندازه دانه به خصوص کوچک استفاده می شود. در حالی که اندازه دانه های شن خرد شده معمولی می تواند تا 5 میلی متر باشد، اندازه دانه ماسه خرد شده کمتر از 0.25 میلی متر است.
  به دلیل تولید مصنوعی، ماسه خرد شده و ماسه خرد شده از نظر شکل دانه با ماسه طبیعی تفاوت دارند. دانه های موجود در ماسه های دست ساز، زاویه دار و دارای اندازه نامنظم هستند. این خواص به همان اندازه که به عنوان شن و ماسه مشترک استفاده می شود در ساخت جاده و مسیر مفید است.
  ریچسند یک مصالح ساختمانی محبوب اما بسیار گران قیمت است. هزینه های آن اغلب بیش از دو برابر ماسه ساختمانی معمولی است. دلیل این امر خواص ویژه و مفید ماسه خرد شده است. دقیقاً همین ویژگی ها است که آن را به یک مصالح ساختمانی ضروری تبدیل می کند، به ویژه در راه سازی و باغبانی.
blank
blank

شن و ماسه خرد شده چیست؟

ماسه خرد شده یا شن خرد شده از گروه کانی های شکسته است. به طور طبیعی رخ نمی دهد، بلکه در نتیجه خرد شدن سنگ است. ماسه خرد شده به دلیل تولید مصنوعی، شکل دانه متفاوتی دارد. این شکل از سنگدانه های شکسته دارای اندازه 0 تا حدود پنج میلی متر است. تا اندازه 0.25 میلی متر از ماسه ریز خرد شده صحبت می شود. از آنجایی که دانه های ماسه خرد شده بسیار کوچک هستند، اغلب به آن ماسه خرد شده نیز می گویند. تولید مصنوعی همچنین به سایر خواص فیزیکی و استاتیکی برای شن و ماسه خرد شده منجر می شود.

ماسه خرد شده برای چه مواردی استفاده می‌شود؟

شن و ماسه خرد شده دارای مناطق مختلف کاربرد به عنوان مواد حجیم است. مثلاً در راهسازی استفاده می شود. در آنجا به عنوان یک افزودنی، یعنی به عنوان افزودنی به آسفالت اضافه می شود و به دلیل شکل نامنظم و اغلب زاویه ای آن، پایداری شن و ماسه را افزایش می دهد.

پرمصرف ترین منابع

پس از هوا و آب، شن و ماسه پر مصرف ترین منبع در جهان است. این حجم تجارت بین المللی 70 میلیارد دلار در سال را نشان می دهد28. سالانه بیش از 15 میلیارد تن در سرتاسر جهان استخراج می‌شود، تناژی معادل تولید طبیعی این رسوبات توسط رودخانه‌ها.

ماسه های آلوده

شن‌ها به‌عنوان یک محیط زه‌کشی می‌توانند مقادیر زیادی از آلاینده‌های خاص را جذب کنند (در صورت نشت). سیلیس همچنین به راحتی مواد سمی خاصی (مثلاً سرب) را روی سطح خود جذب می کند. گرفتگی یا مرگ ناشی از آلاینده های بیوسیدال حیات ماسه می تواند منبع سیاه شدن لایه ماسه (با بوی نامطبوع مرتبط با مرکاپتان ها و انتشار گازهای گلخانه ای (CO2، متان) و گازهای سمی (H2S) باشد. ماسه بر جوامعی که در آنجا زندگی می کنند، به ویژه در محیط های دریایی تأثیر می گذارد.

موارد استفاده از شن و ماسه

1-در سنگ تراشی از ماسه به عنوان سنگدانه استفاده می شود 25 مخلوط با چسب مانند آهک یا سیمان.


2-در الکترونیک، شن و ماسه و به طور دقیق‌تر سیلیکون موجود در سیلیس، برای ساخت ریزپردازنده‌ها استفاده می‌شود.


3-در ریخته‌گری‌های فلزات آهنی یا آلیاژهای سبک، قالب‌ها را می‌توان از ماسه‌ای که توسط رزین‌ها یا خاک‌رس‌ها جمع‌شده است، برای ریخته‌گری قطعات ساخت.


4-در آشپزخانه در قرن نوزدهم برای نگهداری گوشت استفاده می شد.


5-به عنوان ماده اولیه شیشه استفاده می شود.

6-می توان از آن برای فیلتر کردن مایعات (از جمله آب استخر، فاضلاب و غیره)، گازها یا هوا (بخارهای فیلتر شنی فیلتر شنی از کوره سرب، یا فیلتر کردن هوای فیلتر شنی که احتمالاً حاوی رادیونوکلئیدهایی است که به طور تصادفی در هوای هسته ای ساطع شده است استفاده کرد.

7-در مواقعی که نیاز به حمل مواد (صرف نظر از ماهیت آن) به مکانی دارید، بعنوان مثال برای استفاده بعنوان بالاست یا محافظت (کیسه شن در برابر انفجار ترکش و گلوله) استفاده می‌شود.

8-به عنوان ساینده در کارخانه ها برای تمیز کردن قطعات فلزی استفاده می شود: این فرآیند سندبلاست است.

انواع ماسه

ماسه سنگی رسوبی است که از فرسایش سنگ های دیگر از همین نوع سرچشمه می گیرد. این نمونه ای از سنگ دانه ای است، زیرا از قطعات سنگی بسیار ریز تشکیل شده است که معمولاً بین 63 میکرومتر تا 2 میلی متر است.
ماسه را می توان به سه روش مختلف تشکیل داد:

blank
سنگها و کانی‌ها

با فرسایش سنگ ها و کانی های متعلق به یک مکان خاص. به عنوان مثال، ماسه معمولی عمدتاً از سیلیکون به شکل کوارتز و گرانیت تشکیل شده است.

blank
تجمع و فرسایش

با تجمع و فرسایش قطعات آلی مانند: اسکلت حیوانات، صدف ها، جلبک های سبز خاص، مرجان ها و کرینوئیدها.

blank
بارش‌ هایپرسالین

برای بارش های هایپرسالین در شرایط فیزیکی-شیمیایی خاص، مانند مقدار زیاد یون‌ها در محلول و تبخیر شدید، برخی از دانه‌ها می‌توانند مستقیماً از آب باران به زمین رسوب کنند.