مصالح ساختمانی

فروش مصالح ساختمانی

در بحث فروش مصالح ساختمانی ابتدا به این سوال پاسخ می دهیم. مصالح ساختمانی چیست ؟

مصالح ساختمانی به مجموعه تمام اقلام و اجسامی گفته می شود که در ساختمان سازی کاربرد دارد ، این مواد ساختمان را تشکیل می دهند ،موادی که از مراحل سفت کاری تا مراحل نازک کاری استفاده می شود.این مواد خاک ، شن و بتن تا سنگ و آجر نما و …. می باشد.

کلمه سنگ یا صخره به مجموعه ای از مواد معدنی گفته می شود که قسمت اصلی قشر زمین را تشکیل می دهند،لیکن در اصطلاح ساختمانی مصالح اولیه ساختمان مانند سنگهای طبیعی ، آجر ، ملات  ، بتون و غیره سنگ نامیده می شود که این مصالح هم بصورت مصنوعی و هم طبیعی ابتیاع و مصرف می شود.

مصالح ساختمانی طبیعی را می توان به صورت زیر دسته بندی نمود :

 1. مصالح سیلیسی
 2. مصالح رسی
 3. مصالح آهکی

که بترتیب اجزاء اصلی آنها را سلیس ، رس و آهک تشکیل می دهد.مصالح ساختمانی مصنوعی را از اختلاط دو یا چند جنس تهیه شده از مصالح طبیعی بدست می آورند که پس از بکار بردن آنها در ساختمان بطریق فیزیکی با شیمیائی شکل میگیرند و بصورت جسم سختی در می آیند مانند انواع ملاتها، بتون ، پلاستر و موزاییک و غیره.در ضمن ممکن است مصالح ساختمانی مصنوعی را در خارج از ساختمان تهیه و سپس بمصرف برسانند مانند ، بلوکهای سیمانی ، آجر سفال ، موزاییک ، آسفالت و دهها مصالح ساختمانی دیگر.

blank

انتخاب مصالح ساختمانی

در مورد انتخاب مصالح ساختمانی بطور کلی بایستی این نکته را در نظر گرفته که آیا مصالح ساختمانی معینی که برای منظور خاصی در ساختمان انتخاب شده اند مناسب و شایسته هستند یا نه ، مثلا دوام ، استحکام و زیبائی مورد نظر است بطوریکه مصالحی که برای سک دیوار طویل لازم است برای دیوار یک خانه مورد نیاز نمیباشد و در اغلب موارد انتخاب مصالح ساختمانی بستگی به اختلاط آنها دارد.

خواص اصلی مصالح ساختمانی

خاصیت مصالح ساختمانی مورد نیاز چه طبیعی و چه مصنوعی عبارتست از استحکام دوام و سهولت و کارائی که این خواص در اثر تجربه عملی یا آزمایشی تعیین می گردد. در بحث فروش مصالح ساختمانی باید خواص آن ها به خوبی بشناسید.

برخی از انواع مصالح ساختمانی

آجر

در قدیم آجرها با اضلاع و اشکال و اندازه های مختلف بعمل می آمده و بعد از پختن با خارهای بیابانی و هیزم مورد استفاده قرار می گرفته ولی اکنون با استفاده از دستگاهای مکانیزه قالب گیری و در کوره به روش های مختلف پخته می شود.

سنگ

پر استقامت ترین سنگها ، سنگی است که بزرگترین وزن مخصوص را داشته باشد ؛ از آنجائی که سنگ در مقابل خرد شدن مقاومت زیادی دارد لذا فقط در موارد خاصی مقاومت آنرا در مقابل خرد شدن مورد مطالعه قرار می دهند زیرا معمولا مقاومت سنگ ااز هر لحاظ بیشتر از مقاومت مورد نیاز بوده است. قاعدتا هرگاه دوام سنگ در مقابل برش و سائش برای ما رضایت بخش باشد می توانیم آنرا نیز کافی فرض نمائیم.

آزمایش سنگها

سنگهای ساختمانی به دو طریق آزمایش می شوند:

 1. آزمایش شیمیائی
 2. آزمایش مکانیکی

آزمایش شیمیائی

مواد ترکیب شده سنگ را معلوم نموده و نشان داده خواهد شد سنگ تحت شرایط فشاری که در ساختمان به آن وارد شود چه تاثیر و تغییری در آن به وجود خواهد آمد در هر کار و هر محل سنگ مناسبی مصرف خواهد شد.

آزمایش مکانیکی و فیزیکی سنگ

 • درجه جذب رطوبت سنگ
 • وضع سنگ پس از قرار گرفتن در هوای صفر تا 5 درجه زیر صفر.
 • درجه و وضع آن پس از حریق یا در شهرهای گرم تا 50 درجه بالای صفر.
 • مقاومت آنرا با ضربه زدن در مقابل خرد شدن معلوم مینمایند.
آزمایش جذب آب سنگ

این آزمایش بدین ترتیب انجام می پذیرد.

ابتدا سنگ را در کوره حرارت داده و خشک میکنند و پس از سنجش وزن ،سنگ را مدت مدیدی در آب فرو میبرند سپس آنرا از آب بیرون آورده و سطح خارجی آنرا خشک میکنند  و مجددا نمونه را وزن مینمایند تفاوت وزن نمونه قبل از خیس کردن و بعد از آن را حساب کرده و با توجه به آب جذب شده قابلیت و اندازه جذب آب را مشخص میکنند.

آزمایش مقاومت در مقابل یخبندان

این تست به این نحو صورت میگیرد که ابتدا نمونه را چندین مرتبه خوب در آب خیس کرده و سپس آنرا به درجه یخبندان رسانده و دوباره گرم مینمایند سپس نمونه را وزن کرده و وزن مقداری از آنرا به درجه یخبندان رسانده و دوباره گرم مینمایند سپس نمونه را وزن کرده و وزن مقداری از آنرا که در اثر تغییر درجه حرارت خرد شده است بدست می آورند.

آزمایش مقاومت در مقابل خرد شدن

عبارتست از قرار دادن نمونه سنگ زیر دستگاه پرس و تشخصی بوسیله عقربه سنج.

برای آشنایی بیشتر با ساخت و ساز های امروزی قسمت فروش مصالح ساختمانی را مطالعه کنید.

blank

 

بتون آماده

بتون آماده چگونه فروخته می شود؟

بتن آماده به صورت حجمی فروخته می‌شود که معمولاً با متر مکعب بیان می‌شود. ساخت این بتن در یک کارخانه و تحت شرایط ویژه کنترل شده و مهندسی شده صورت می‌گیرد. تمام مواد تشکیل دهنده بسته به طرح اختلاط مشتری آماده می‌شوند و در محل کارگاه تولید می‌شود. این نکته را در نظر داشته باشید که استفاده از فوم سقفی نیز در ساخت و ساز اهمیت زیادی دارد.

تمام اجزا در مرحله اختلاط به یک توده بتنی روان و یکنواخت تبدیل می‌شوند و از طریق کامیون‌ های میکسر بتن (کامیون های حمل بتن) به محل ساخت و ساز تحویل داده می‌شوند. زمان اختلاط از اهمیت ویژه‌ ای برخوردار است که از لحظه حمل تا بتن ریزی را شامل می‌شود. برای سفارش بتن آماده، نیاز است نکاتی را بدانید که در ادامه برای شما شرح می دهیم.

پنجره دوجداره

یکی از عوامل بسیار مهم و تاثیرگذار در زیباتر شدن فضای یک محیط نور موجود در آن محیط می باشد. برای داشتن نور مناسب در فضا ابتدا باید به پنجره ها (پنجره upvc) و محل قرارگیری آنها توجه نمود.استفاده از دیوار پیش ساخته نیز در صنعت ساخت و ساز اهمیت فراوانی دارد.

در واقع پنجره بخشی از دیوار می باشد که از طریق آن می توان فضای بیرون ساختمان را دید و به آن دسترسی داشت. نور از طریق پنجره وارد فضای ساختمان می شود.

علاوه بر اینها پنجره به عنوان محافظی در برابر باد ، باران ، گرما ، سرما و تهویه هوای محیط عمل می کنند. طبق بیانیه ی آژانس بین المللی حفاظت از محیط زیست ، پنجره ها می توانند عامل هدر رفتن 25 درصد از مقدار انرژی مورد نیاز برای گرم کردن یک خانه و نیز 50 درصد از مقدار انرژی مورد نیاز برای تهویه آن باشند .

انواع دیوار پیش ساخته

دیوار پیش ساخته نیز همانند سایر مصالح ساختمانی دارای انواع مختلفی است:

۱– دیوار پیش ساخته گچی

۲– دیوار پیش ساخته بتنی

۳دیوار پیش ساخته چوبی

دیوار بتنی

دیوار بتنی امروزه نیز کاربرد گسترده ای دارد. از دیوار پادگان ها گرفته تا باغ ها و کارخانجات مختلف را دیوارهای پیش ساخته بتنی  در برگرفته است. اگر بخواهیم پیش ساخته را در صنعت ساخت و ساز معنی کنیم. باید بگوییم به معنی این است که به صورت انبوه بخشی یا تمام یک سازه را در کارخانه بسازیم .و به صورت یکپارچه این سازه را در محل مورد نظر نصب و اجرا نماییم.

استفاده از دیوار پیش ساخته بتنی در اکثر کشورهای جهان حتی کشورهای پیشرفته مورد استفاده قرار می گیرد. در واقع استفاده از مصالح پیش ساخته یک راه موثر در افزایش بهره وری و سرعت بخشیدن به روند انبوه سازی و ساخت و ساز به شمار می رود.

یونولیت سقفی

بیشترین کاربرد یونولیت سقفی در صنعت بسته بندی و ساختمان سازی است. از این محصول برای حفاظت از اجسام در برابر ضربه و حشرات موزی در صنعت بسته بندی استفاده می شود. همچنین به منظور عایق کاری در ساختمان ها یا برای استفاده کمتر از تیرچه بلوک در سقف ساختمان ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. به طور کلی هر مکانی که نیازمند عایق کاری باشد ، از این ماده استفاده می‌شود و در مقایسه با سفال از قدرت بیشتری برخوردار است. به همین دلیل برای مصالح ساختمانی و اماکن به منظور عایق کاری حرارتی و صوتی از یونولیت استفاده می‌شود. یونولیت هایی که در ساخت آنها از فوم‌های ایرانی استفاده می‌شود معمولا در برابر حرارت از خود مقاومت ندارند. اما یونولیت هایی که در آن از فوم خارجی استفاده می‌شود. معمولا در برابر حرارت عایق خوبی هستند .

کاربرد فوم سقفی در کجاست؟

پنل های یونولیتی به دلیل وزن سبک و ساختار خوبی که دارند نه تنها در ساختمان سازی بلکه در صنایع به وفور مورد استفاده قرار می گیرند. از جمله موارد کاربرد پلی استایرن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • در صنایع بسته بندی به ویژه در بسته بندی لوازم خانگی، لوازم صوتی و تصویری (لوازم الکترونیک) که ضربه نخوردن به محصول از اهمیت ویژه ای برخوردار است. به وفور استفاده می شود. فوم ها با وزن سبک خود به میزان بسیار زیادی از صدمه دیدن جسم در برابر ضربه های احتمالی جلوگیری خواهد کرد.
 • در صنایع غذا و دارو به دلیل مقاومت بالای یونولیت در برابر رشد میکروب و قارچ در مواردی از قبیل محیط کارخانه، بسته بندی، انبار محصول و… مورد استفاده قرار می گیرد.
 • تونل انجماد
 • کانتینر های حمل مواد
 • سرد خانه ها و انبار ها
 • عایق حرارتی در هر مکانی

با ما در تماس باشید